2

پرسش های متن درس هفت علوم تجربی ششم: ورزش و نیرو (۲)

ریاضی پنجم دبستان(اورجینال)

تدریس فیلم های آموزشی پایه های ابتدایی ، دروس ریاضی و علوم ، توسط معلمین با تجربه ، مطرح و آشنا به اصول آموزش ابتدایی ، شامل آموزش کامل مفاهیم کتاب درسی و حل تمرین های مهم کتاب ، استفاده از وسایل کمک آموزشی در حین تدریس ، توضیح ، تمرین و تکرار نکات مهم درس مطابق با سر فصل های کتاب .(قابل اجرا در پلیرهای خانگی)

آنچه در این مجموعه خواهید آموخت:

فصل ۱ : عددنویسی و الگو ها

فصل ۲ : کسر

فصل ۳ : نسب ، تناسب و درصد

فصل ۴ : تقارن و چند ضلعی ها
فصل ۵ : عددهای اعشاری
فصل ۶ : اندازه گیری
فصل ۷ : آمار و احتمال
شماره شناسه اثر:۰۳۷۹۸۹-۰۲۲۷۱-

فروشنده: وطن کالا

قیمت: ۱۷,۵۰۰ تومان

 

روش خرید: برای خرید ریاضی پنجم دبستان(اورجینال)، پس از کلیک روی دکمه زیر و تکمیل فرم سفارش، ابتدا محصول یا محصولات مورد نظرتان را درب منزل یا محل کار تحویل بگیرید، سپس وجه کالا و هزینه ارسال را به مامور پست بپردازید. جهت مشاهده فرم خرید، روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

خرید ریاضی پنجم دبستان(اورجینال)

برای دیدن سایر محصولات این فروشنده اینجا کلیک کنید.

پیشنهاد خرید این محصول به دوستان

پرسش های متن

۱- آیا موقعیت هایی را می شناسید که دو جسم بدون تماس با هم به یک دیگر نیرو وارد کنند؟

– وقتی قطب های هم نام دو آهن روبا را به هم نزدیک کنیم همدیگر را دفع می کنند در واقع نیروی دافعه به هم وارد می کنند .

۲- نیروی جاذبه سیارت از جمله زمین که همه چیز را به طرف خود می کشد.

نیروی گرانشی چیست ؟ زمین به هم هی اجسام نزدیک خود نیرو وارد می کند و آن ها را به طرف خود می کشد. این نیرو، نیروی گرانشی نامیده می شود

۳- وزن جسم چیست ؟ نیروی جاذبه ای که زمین به یک جسم وارد می کند، وزن جسم نامیده می شود.

۴- چرا وقتی شیر آب را باز می کنیم، آب بلافاصله به سمت زمین جریان پیدا می کند؟ نیروی گرانشی زمین آب را به سمت زمین می کشد

۵- سیارات منظومه شمسی در اثر چه نیروی به دور خورشید می گردند ؟ زمین و هفت سیّاره ی دیگر منظومه ی شمسی با بیش از ١۶٠ قمر در اثر نیروی گرانشی به دور خورشید می چرخند

آزمایش کنید ؟ دو قطعه آهنربای مشابه تهیّه کنید. یکی از آهنرباها را روی چند عدد مداد استوانه ای قرار دهید. آهنربای دیگر را بدون آن که با آهنربای اوّل تماس پیدا کند یک بار از طرف قطب همنام و بار دیگر از طرف قطب غیرهمنام به آن نزدیک کنید. چه اتّفاقی می افتد؟ این آهنربا باعث هل دادن می شود یا کشیدن؟ وقتی آهن ربای دوم را از طرف قب هم نام به آهن ربای اول نزدیک کنیم آهن ربای اول به سمت عقب دفع می شود در واقع دو آهن ربا بر هم نیروی دافعه وارد می کنند اما وقتی آهن ربای دوم را از طرف قب نا هم نام به آن ربای اول نزدیک بکنیم آهن ربای اول به سمت آهن ربای دوم کشیده می شود درواقع دو آهن ربا بر یکدیگر نیروی جاذبه وارد می کنند

. ۶- نیروی مغناطیسی چیست ؟ نیرویی که یک آهنربا به آهنربای دیگر وارد می کند، نیروی مغناطیسی نامیده می شود. آزمایش کنید دو میل هی پلاستیکی(مثلاً دو عدد خودکار پلاستیکی) تهیّه کنید و یکی را توسط نخی همانند شکل ببندید. دو سر هر دو میله را به پارچه پشمی و یا موهای سر که تمیز و خشک باشند، مالش دهید.

میله ی نخدار را مانند شکل از میزی آویزان کنید. سر میله ی دیگر که مالش داده شده را به سر میله ی آویزا ن شده، نزدیک کنید. چه اتّفاقی می افتد؟

دو میله هم دیگر را دفع می کنند و از هم دور می شوند بار دیگر همین آزمایش را با براده های کاغذ انجام دهید، یعنی میله یا شانه ی پلاستیکی مالش داده شده را به تکه های کاغذ نزدیک کنید. چه اتّفاقی می افتد؟ تکه های کاغذ به میله یا شانه جذب می شوند و می چسبند

۷- میله یا شانه در اثر چه نیرویی تکه های کاغذ را جذب می کنند ؟ میله یا شانه پس از مالش دارای خاصیّتی شده است که می تواند اجسام دیگر را جذب کند. نیرویی که باعث جذب خرده های کاغذ به میله یا شانه می شود، نیروی الکتریکی نامیده می شود

۸- نیروی الکتریکی چیست ؟ نیرویی که بین دو جسم پس از مالش باعث جذب یا دفع آن ها از یکدیگر می شود نیروی الکتریکی نامیده می شود .

۹- ترمزکردن چگونه سبب کُندشدن و توقّف سریع وسیله ی نقلیه می شود؟ در اثر نیروی اصطکاکی که بین چرخ ها و لنت ترمز وسیله نقلیّه بوسیله ترمز کردن به وجود می آید و نیروی اصطکاکی بین وسیله نقلیه و سطح زمین وجود دارد وسیله نقلیه متوقف می شود .

۱۰- نیروی اصطکاک چیست ؟ نیرویی که سبب کندشدن حرکت می شود، نیروی اصطکاک نامیده می شود. نیروی اصطکاک همواره خلاف جهت حرکت بر جسم اثر می گذارد آزمایش کنید تخته ای صاف به طول تقریبی ۴۰ سانتی متر تهیّه کنید و در سطحی صاف مانند یک سطح سرامیکی، روی چند کتاب قرار دهید. جسمی مانند یک باطری قلمی را از بالای تخته رها کنید، جسم پس از طی چه مسافتی روی سطح صاف می ایستد؟

مسافت طی شده به شیب تخته بستگی دارد یعنی اگر شیب تخته تند تر باشد باطری قلمی مسافت بیشتری را طی خواهد کرد و اگر شیب تخته کم باشد باطری مسافت کمتری را طی خواهد کرد بار دیگر این آزمایش را روی سطح پرزداری مانند موکت تکرار کنید.

این بار جسم پس از طی چه مسافتی می ایستد؟ این بار هم به شیب تخته بستگی دارد اما عامل دیگری هم وجود دارد که سطح پرز دار است که باعث می شود باطری مسافت کمتری را طی کند اگر آزمایش را روی سطح ناهموار خاکی انجام دهیم، چه اتّفاقی می افتد؟

سطح نا هموار خاکی باعث می شود که باطری مسافت کمتری حتی نسبت به سطح پرز دار حرکت کند اگر روی یخ انجام شود چه اتّفاقی می افتد؟

به علت کم بودن نیروی اصطکاک باطری مسافت زیاد تری حتی نسبت به سطح صاف سرامیکی طی خواهد کرد به نظر شما باید چه شرایطی فراهم باشد تا جسم مسافت بیش تری را طی کند؟

سطح صاف تر باشد و نیروی اصطکاک کم تری ایجاد کند و شیب تخته تند تر باشد در کدام حالت جسم سریع تر متوقّف می شود؟

شیب تخته کم تر باشد و سطح ناصاف تر و نیروی اصطکاک ایجاد شده بیشتر باشد به نظر شما چرا در همه ی حالت ها، جسم پس از مدتی بالاخره می ایستد؟

هم به علت نیروی جاذبه ای که زمین وارد می کند و هم به علت وجود نیروی اصطکاک . نیروی اصطکاک اگر کم هم که باشد باز هم با عث توقف جسم خواهد شد

. ایستگاه فکر در شکل صفحه ی قبل کدام نیرو سبب کند شدن حرکت و توقّف جسم شده است؟ این نیرو در کدام جهت بر جسم وارد شده است؟ نیروی اصطکاک . این نیرو در خلاف جهت حرکت جسم به آن وارد می شود .

۱۱- اگر نیروی اصطکاک نبود چه اتّفاقی می افتاد نمی توانستیم در یک جا ساکن بشویم و همواره در حال حرکت بودیم . ایستگاه فکر در آزمایش کنید صفحه ی قبل نیروی اصطکاک در کدام حالت بیش تر است؟ روی سطح نا هموار خاکی و سطح پرزدار آیا به نظر شما سطحی وجود دارد که جسم رهاشده بر روی آن متوقّف نشود؟ خیر . چون نمی توان نیروی اصطکاک را به طور کامل از بین برد

۱۲- در هریک از فعّالیّت های زیر، نیروی اصطکاک بیش تر باشد بهتر است یا کم تر چرا

الف) هنگام ترمز کردن اتومبیل : بیشتر باشد ب)

بالا رفتن از کوه : بیشتر باشد

پ) اسکی روی یخ یا برف : کمتر باشد ت)

گره زدن طناب : بیشتر باشد

ث) اصطکاک بین اجزای دوچرخه؛ مثلاً زنجیر و چرخ دنده : کمتر باشد

ج) هنگام هُل دادن یک جسم سنگین : کمتر باشد

آزمایش کنید یک کتاب بزرگ را روی میز قرار دهید و سعی کنید به کمک یک کش آن را به حرکت وادارید. این آزمایش را می توانید با قرار دادن چند کتاب کوچک روی هم، نیز انجام دهید. حال چند مداد استوانه ای شکل را زیر کتاب قرار دهید و دوباره سعی کنید کتاب را به کمک همان کِش به حرکت درآورید. در کدام حالت حرکت دادن کتاب راحت تر است و کِش کم تر کشیده می شود؟ وقتی زیر کتاب مداد قرار می دهیم کتاب راحت تر حرکت می کند .

۱۲- به نظر شما امروزه برای کم کردن اصطکاک از چه راه هایی استفاده می کنند؟ روغن کاری و گریس کاری ، استفاده از ساچمه و چرخ و …. در ابزار ها و وسایل . ایستگاه فکر وقتی اتومبیل در جادهّ ای در حال حرکت است، نیروی اصطکاک بر آن اثر کرده و سبب کاهش سرعت آ ن می شود.

به نظر شما آیا نیروی اصطکاک بر کشتی یا هواپیمای در حال پرواز نیز اثر می کند؟ بله چون آب و هوا نیز نیروی اصطکاک ایجاد می کنند در نتیجه کشتی و هواپیما نیز برای حرکت نیاز به نیروی دارند که بر نیروی اصطکاکی که بوسیله آب و هو ا ایجاد می شوند غلبه کنند .

ایستگاه فکر همانند شکل، یک برگه ی کاغذ را برداشته، با سرعت زیاد حرکت دهید. چه اتّفاقی می افتد؟ چه نیرویی سبب کندشدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود؟ نیروی اصطکاکی که از بر خورد کاغذ با مولکولهای هوا به وجود آمده باعث کند شدن حرکت و خم شدن کاغذ می شود .

۱۳- نیروی مقاومت هوا چیست ؟ وقتی جسمی در هوا حرکت می کند، بر آن نیروی مقاومی وارد می شود که اصطلاحاً به آن نیروی مقاومت هوا می گویند

۱۴ – برای اینکه اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند چه باید کرد ؟ برای آن که اجسام به راحتی بتوانند در هوا حرکت کنند باید شکل آن ها را به گونه ای طراحی کنیم تا نیروی مقاومت هوای وارد بر آن ها به کم ترین مقدار ممکن برسد.

آزمایش کنید دو بادکنک را همانند شکل از یک خط کش بیاویزید و به طور مستقیم و یا با یک لول هی خودکار به وسط بادکنک ها فوت کنید. چه اتّفاقی می افتد؟ دو بادکنک ازهم دور می شوند و به طرف بالا رانده می شوند اگر سریع تر از دفعه ی قبل فوت کنید، چه اتّفاقی می افتد؟

حرکت باد کنک ها سریع تر انجام می شود و ممکن است حتی باد کنک ها از رو خط کش هم بالاتر بروند. ایستگاه فکر در روزهای طوفانی امکان این که سقف شیروانی خان ههای قدیمی کنده شود زیاد است.

آیا می توانید براساس آزمایش های انجام شده این اتّفاق را توضیح دهید. وزش سریع هوا از سطح بالایی شیروانی باعث کم شدن فشار هوا در بالای شیروانی می شود که این خود باعث می شود هوای داخل خانه نیروی به سمت بالا به شیروانی وارد می کند که اگر این نیرو زیاد باشد می تواند حتی موجب کنده شدن شیروانی بشود .

۱۵- نیروی بالابری در هواپیما چیست ؟ بال های هواپیما را به گونه ای طراحی می کنند که وقتی هواپیما در حال حرکت است، هوای بالای بال دارای سرعت بیش تری نسبت به هوای پایین بال می شود و همین امر سبب اختلاف فشار در دو سوی بال و ایجاد یک نیروی خالص به طرف بالا می گردد که اصطلاحاً به آن نیروی بالابری گفته می شود.

جدیدترین

 

با تشکر ویژه :http://teacher1384.blogfa.com/

1

وبلاگ-کد لوگو و بنر